top of page

Інклюзивне навчання —  це система освітніх послуг, гарантованих державою, що базується на принципах недискримінації, врахуванні багатоманітності людини, ефективного залучення та включення до освітнього процесу всіх його учасників.

Основний принцип інклюзивного освітнього закладу  полягає в тому, що всі діти мають навчатися разом у всіх випадках, коли це виявляється можливим, не зважаючи на певні труднощі чи відмінності, що існують між ними. Заклад має визнавати і враховувати різноманітні потреби своїх учнів шляхом узгодження різних видів і темпів навчання. Діти з особливими освітніми потребами мають отримувати будь-яку додаткову допомогу, яка може знадобитися їм для забезпечення успішності процесу навчання.

Переваги інклюзивної освіти:

  • для учнів з особливими освітніми потребами:

  Завдяки цілеспрямованому спілкуванню з однолітками поліпшується когнітивний, моторний, мовний, соціальний та емоційний розвиток дітей. Ровесники відіграють роль моделей для дітей з особливими освітніми потребами. Оволодіння новими вміннями та навичками відбувається функціонально. Навчання проводиться з орієнтацією на сильні якості, здібності та інтереси дітей. У дітей є можливості для налагодження дружніх стосунків зі здоровими ровесниками й участі у громадському житті.

  • для інших учнів: 

  Діти навчаються природно сприймати і толерантно ставитися до людських відмінностей; налагоджувати й підтримувати дружні стосунки з людьми, які відрізняються від них; поводитися нестандартно, бути винахідливими, а також співчувати іншим.

  • для педагогів та фахівців: 

    Вчителі інклюзивних класів краще розуміють індивідуальні особливості учнів. Педагоги оволодівають різноманітними педагогічними методиками, що дає їм змогу ефективно сприяти розвиткові дітей з урахуванням їхньої індивідуальності. Спеціалісти (медики, педагоги спеціального профілю, інші фахівці) починають сприймати дітей більш цілісно, а також навчаються дивитися на життєві ситуації очима дітей.

  • переваги для родин:

   Батьки отримують інформацію про типовий і атиповий розвиток дітей, беруть активну участь у визначенні навчальних цілей і завдань для дітей. Родини одержують підтримку з боку інших батьків. Всі батьки стають частиною ліцейної спільноти.

 

Інклюзивне навчання в нашому закладі – це комплексний процес забезпечення рівного доступу до якісної освіти дітям з особливими освітніми потребами шляхом організації їх навчання на основі застосування особистісно орієнтованих методів навчання, з урахуванням індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності.

 Метою інклюзивного навчання є реалізація права дітей з особливими освітніми потребами на освіту за місцем проживання, їх соціалізація та інтеграція у суспільство, залучення сім’ї до участі у освітньому процесі.

 Для організації інклюзивного навчання дітей з особливими освітніми потребами в закладі створені відповідні умови:

  • заклад забезпечений необхідними навчально-методичними посібниками, наочно-дидактичними та індивідуальними технічними засобами навчання;

  • кабінети психологічного розвантаження, корекційної роботи з відповідним корекційно-розвитковим обладнанням;

  • створена ресурсна кімната для розвитку дитини та гармонізації її психоемоційного стану;

  • в закладі працюють педагогічні працівники, фахівці які володіють методиками роботи з дітьми з особливими освітніми потребами;

  • створене освітньо-реабілітаційне середовище для задоволення освітніх потреб учнів з особливостями психофізичного розвитку;

  • позитивний мікроклімат у освітньому закладі сприяє формуванню активного міжособистісного спілкування дітей з особливими освітніми потребами з іншими учнями;

  • забезпечений диференційований психолого-педагогічного супровід дітей з особливими освітніми потребами всіма фахівцями;

  • постійне надання консультативної допомоги сім’ям, які виховують дітей з особливими освітніми потребами, залучення батьків до розроблення індивідуальних планів та програм навчання.

 

У 2022-2023 навчальному році інклюзивним навчання в закладі охоплено 13 учнів. Соціально-педагогічний супровід дітей з особливими освітніми потребами в закладі  забезпечують класні керівники, вчителі предметники, асистенти вчителів, практичний психолог, вчитель – дефектолог, корекційні педагоги, медичний працівник. Командний підхід всіх фахівців сприяє організації та комплексному підходу до створення єдиної моделі навчання та корекції таких дітей. Члени команди спільно оцінюють стан розвитку кожної дитини, розробляють перспективні та короткочасні індивідуальні плани роботи з дитиною, реалізують їх разом і дитиною, вирішують питання залучення команди фахівців, планують додаткові послуги, аналізують результати спільної діяльності, оцінюють її, а також різнобічно підвищують свою кваліфікацію.

 

Інклюзія в нашому ліцеї означає розкриття кожного учня.

Інклюзія враховує потреби дітей, створюються спеціальні умови, підтримка необхідні учням і вчителям для досягнення успіху.

bottom of page